Energií sršící Jiří Křiklava

6. dubna – 12. května 2024

Otevírací doba

PO až PÁ 8.30 - 17.00 | SO a NE 10.00 - 17.00

Kde nás najdete?

Městská galerie Vysoké Mýto | nám. Přemysla Otakara II. 96, Vysoké Mýto
Jiří Křiklava se do Vysokého Mýta vrací po deseti letech, kdy se poprvé svými expresivními obrazy představil ve zvonici.

Má rád barvy, pohyb, bigbít… Ačkoliv příští rok oslaví Jiří Křiklava sedmdesátiny, do malířského důchodu se nechystá. Do Vysokého Mýta se malíř z Krouny vrací po deseti letech, kdy se poprvé svými expresivními obrazy představil ve zvonici.

Jiří Křiklava prožil své dětství v malířsky proslulých Kameničkách. Po studiích se věnoval návrhářství obuvi, za které získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Posléze dráhu módního návrháře opustil, aby se v 90. letech začal profesionálně věnovat malířství a umělecké fotografii. Pracuje v exteriérech a ve svém ateliéru v Krouně.

Energii čerpá mezi mladými lidmi a hudebními skupinami na koncertech a festivalech.

V posledních letech se často poddával svým duševním explozím, které byly ovlivněny dramaty historie a hrozbou současnosti - světem plným neklidu a nejistot. Nejnovější obrazy jsou však prostoupeny nadějí, radostí i humorem.

Expresivní figurace obrazů vzniká z přetlaku pozitivních i negativních duševních pocitů. Ve své tvorbě dospěl ke zcela svobodnému a odvážnému vyjádření, které vylučuje komerční zatížení.

Pravidelně vystavuje doma i v zahraničí. Má za sebou více než sedmdesát samostatných výstav a nespočet výstav kolektivních.

Iveta Danko, kurátorka MG

Ukázky z výstavy

Vernisáž výstavy

Vernisáž se konala v sobotu 6. dubna v 17 hodin v Městské galerii Vysoké Mýto. Atmosféru zpříjemnila kapela Bitter Mood.

Pozvánka na výstavu ke stažení

>> zpět na VYSOKOMÝTSKÁ KULTURNÍ, o.p.s.