Bruslení Martina Zemanského

25. března – 1. května 2022
Výstava Bruslení představila současnou tvorbu malíře Martina Zemanského.
Pro mladého autora z Hradce Králové jsou typické hlavy – pestré, expresivní někdy až teatrální. Na svých velkoformátových plátnech reflektuje trvalou i chvilkovou transformaci lidské identity. Jeho obrazy jsou inspirovány vlivem historických změn, chudoby, duchovní přeměny a rituálů na sebepojetí člověka. Umělce k těmto tématům dovedly zážitky z cest, střety s jinými kulturami a jejich zvyky.

Ukázky z výstavy


Martin Zemanský (*1983) je figurální malíř, který žije a tvoří v Hradci Králové. Jeho díla oscilují mezi expresí a realismem. Záměrně rozmáchlé, uvolněné až primitivistické malby různých postav, masek a podivných tváří odkazují ke kulturním tradicím, mravům a etnickým rituálům.
Výstava Bruslení, nazvaná podle titulního obrazu, je souborem prací z posledních let. Charakteristickým rysem jeho tvorby je intuitivní expresivní linka a výrazná kontrastní barevnost. Pohrává si s psychologií situací i postav, s nimiž se setkal ve svém životě. Figurativní motivy často až karikaturně stylizuje. Fragmenty zážitků pak ožívají na ploše obrazu. „V mých plátnech zobrazuji lidské rituály, symboly a masky napříč kulturami. Pevnou součástí rituálů bývají i masky, které nám poskytují úkryt před zraky ostatních. Schováváme se za nimi, pátráme v nevědomí a zkoušíme, kým se můžeme stát. Dávají nám prostor projevit se naplno. Uvolněně, krutě, syrově, bez zábran. Umožňují nám zkoumat hranice vlastní identity," přibližuje autor, „spoustě lidí moje tvorba přijde něčím děsivá, strašidelná ale zároveň se jim do určité míry zdají obrazy přitažlivé a líbivé. Na druhou stranu se moje malba spoustě lidem nelíbí. Často se mě ptají, jestli jsem psychicky v pořádku a na co při malování myslím, když maluji tak strašlivé věci. Slyšel jsem i názory, jak si lidé nad mými obrazy říkají: To je děsné, to bych namaloval taky.“
Kromě malování je velkou zálibou Martina Zemanského hudba. Hrál na bicí v hardcorové kapele Flying Brains nebo v indie rockových kapelách Pavilon M2 a Cheveyo: „V hudbě se dá krásně pracovat s náladou a emocemi a toto pak dále předávat na posluchače. Baví mě ten proces, kdy vrstvením nástrojů a zvuků vzniká nová skladba, kterou vyladíte do finální podoby. Vrstvu po vrstvě, tón po tónu. Je to v podstatě podobný proces jako malba.“
Profesně se Martin Zemanský věnuje užité grafice, pracuje jako webdesignér. S několika přáteli provozuje také galerii Skříňka v Kostelci nad Orlicí, která je založena na konceptu vývěsní skříňky.
Iveta Danko, kurátorka výstavy
>> zpět na VYSOKOMÝTSKÁ KULTURNÍ, o.p.s.